Odolnost, údržba a ceny pracovních desek

Odolnost, údržba a ceny pracovních desek

Při výběru pracovních desek obvykle zvažujeme estetiku, odolnost, ale také údržbu jednotlivých materiálů. V českých kuchyních se nejčastěji setkáme s laminátem, dřevem a přírodním kamenem. Jak si tyto materiály stojí, v čem jsou lepší nebo naopak zaostávají?

Odolnost pracovních desek

Pracovní deska v kuchyni by měla být odolná vůči mechanickému namáhání, teplotním šokům, vlhkosti, skvrnám a bakteriím. Záleží také na tom, jak často a intenzivně kuchyň používáme. Pokud vaříme každý den snidaně, obědy i večeře pro celou rodinu, měli bychom volit pevnější a odolnější materiál, jako je kámen nebo laminát. Pokud vaříme jen občas a dbáme na opatrné zacházení s pracovní deskou, můžeme si dovolit i méně odolný materiál, jako je například masivní dřevo.

O kuchyňskou desku pečujte

Pracovní deska by měla být snadno čistitelná a hygienická. Některé materiály vyžadují speciální péči a pravidelné ošetřování. Například dřevěné pracovní desky je třeba olejovat nebo lakovat jednou za rok, lépe však každého půl roku. Desky z přírodního kamene je třeba impregnovat proti pronikání vody a oleje. Naopak laminátové pracovní desky se čistí jednoduše vlhkou utěrkou nebo saponátem. No a jak na umělý kámen? Ten se čistí podobně jako laminát, ale je třeba se vyhnout příliš horké vodě nebo abrazivním prostředkům.

Deska ovlivňuje design celé kuchyně

Pracovní deska by měla ladit

s celkovým stylem a barevností kuchyně. Jaká máte dvířka? A co dřez, baterie a spotřebiče? Dřevěné dekory se skvěle hodí k naturálním barvám v kuchyni. Bílá, různé odstíny šedé, béžová, to vše se dřevem výborně souzní. Chybou by naopak bylo kombinovat různé druhy dřeva na dvířkách a na pracovní desce. A co teprve podlaha. Myslete na to, aby vaše kuchyně nevypadala jako vzorkovna prodejce dřeva. V tomto případě platí okřídlené "méně je více".

Kamenné a dřevěné pracovní desky

Kamenná kuchyňská deska se skvěle hodí k dřevěným dvířkům a třeba i k nerezovým spotřebičům. Mramorové desky zase elegantně dotváří kuchyni v podobném tónu dvířek. Bílý mramor tak můžete bez obav ladit k různým odstínům bílé kuchyňské linky. Kámen vždy působí luxusně a pokud navíc zvolíte jeho leštěnou podobu, stane se přirozenou dominantou vaší kuchyně.

Pracovní desky z masivního dřeva působí přirozeně a útulně, ale jsou omezeny na několik druhů dřeva, jako jsou dub, bříza nebo javor. Populární jsou také bukové kuchyňské desky, a to díky své jemné kresbě. Barevnou škálu si navíc můžete rozšířit také použitím vhodného oleje, kterým budete desku pravidelně ošetřovat.

Ceny pracovních desek

Pracovní deska je jednou z nejdražších částí kuchyně, proto je třeba zvážit, kolik jsme ochotni za ni zaplatit.

Cena vaší kuchyňské desky

se bude odvíjet od materiálu, kvality, tloušťky, velikosti a jejího tvaru. Nejlevnější jsou laminátové desky, které se pohybují kolem 1000 Kč za metr, u těch kvalitnějších se můžeme pohybovat i kolem 2500 Kč. Nejdražší jsou přírodní kamenné desky, jejichž cena může dosáhnout klidně i na 10000 Kč za bežný metr desky. Někde na pomyslném cenovém středu se pohybují kuchyňské desky ze dřeva. Ty si můžete pořídit v průměru kolem 4000 Kč za metr, záleží na typu dřeva a provedení.
NAVŠTIVTE TAKÉ
StejkyBejky.cz