laminátové pracovní desky - lamino

Laminátové desky

Laminátové desky v kuchyních dominují

Zdaleka nejčastěji se v kuchyních využívají laminátové desky. Některé průzkumy dokonce odhadují neuvěřitelných 90% z celého trhu. Jsou tedy nejkvalitnější co se týká užitnosti? Rozhodně ne. S deskami z úmělého kamene by v testech odolnosti neobstály. Jejich obliba však spočívá ve vynikajícím poměru cena vs. výkon. V tom je laminátová pracovní deska nepřekonatelná.

Kouzlo je v materiálu

Struktura laminátové desky může být pro někoho překvapivá.

Laminát

totiž tvoří z celé tloušťky materiálu pouze nepatrný zlomek. Jádrem laminátové desky je takzvané MDF, neboli středně zhuštěná dřevovláknitá deska. Ta má díky unikátnímu technologickému postupu vynikající vlastnosti. Pevnost, kompaktnost a hladký povrch, který MDF deska nabízí si přímo říká o využití pro kuchyňskou linku. Potřebnou povrchovou odolnost pak zajistí tenká vrstva vysokotlakého laminátu (HPL) a odolný materiál je na světě.

Odolnost laminátových desek

Povrchová úprava laminátové desky je velmi důležitá a zajišťuje materiálu vysokou odolnost. Kuchyňská deska z laminátu dobře snáší veškeré běžně užívané kuchyňské chemikálie, je odolná vůči otěru a mechanickému namáhání. Rozlitá vroucí voda ani odstavený hrnec z plotny nezanechá na povrchu žádné stopy. Vydrží až 180°C suchého tepla a to ve většině případů bohatě stačí. Pokud se vám však podaří rozpálit pánev do ruda, na linku ji raději neodkládejte. Laminátové desky nemají v tomto ohledu stejnou odolnost jako desky kamenné a došlo by k jejímu nevratnému poškození.

Laminátová deska není krájecí pult

Povrch laminátové desky

je sice vysoce odolný, ale pokud se vám povede třeba hlubší vryp čepelí nože do ochranného laminátu, máte po desce. Vlhkost si neúprosně najde svoji cestu ke dřevěnému jádru a časem může deska nabobtnat. Laminátové desky většinou nelze jednoduše opravovat a tak ji budete muset chtě nechtě vyměnit. Dlužno dodat, že takových případů je jako šafránu a pokud budete s deskou zacházet normálním způsobem, bezpečně vaši kuchyň přežije. Koneckonců zeptejte se vašich přátel. Laminátové desky jsou dnes a denně využívány v naprosté většině domácností kolem nás a k plné spokojenosti svých uživatelů.

Vybere si každý

Velkou výhodou je, že laminátové desky se vyrábí ve stovkách různých dekorů. Líbí se vám břidlice, žula, beton, buk či exotický teak? Žádný problém! Kuchyňská deska bude přesně podle vašeho gusta. Za zlomek ceny originálu a bez složité údržby. Prostě jen setřete hadrem a je to. A že je výběr opravdu velký se můžete přesvědčit v našem vorníku pracovních desek z lamina.

Laminátové desky - cena

Cenu kuchyňských desek z laminátu

ovlivňuje zejména jejich tloušťka, kvalita jádra, úprava hran a způsob povrchového laminování (normální, střednětlaké nebo vysokotlaké). Zajímavé a originální dekory mohou být také důvodem vyšší ceny. Budete-li chtít ušetřit, pořídíte standardní dekor v kdejakém hobby-centru i za méně než 600 Kč za běžný metr. Za kvalitnější laminátové desky budete ale muset připlatit. Přesto se bude cena pohybovat pod úrovní například kamenných desek. Za bežný metr tak můžete utratit i 2500 Kč, ale to již mluvíme o opravdové kvalitě.
NAVŠTIVTE TAKÉ
StejkyBejky.cz