Jak vybrat pracovní desku do kuchyně

Jak vybrat pracovní desku

Pořizujete si novou kuchyňskou linku a zvažujete,

jakou pracovní desku zvolit

? Pak jste tady správně. Pracovní deska ovlivňuje nejen vzhled, ale i funkčnost celého prostoru. Při výběru pracovní desky je třeba zvážit několik aspektů, jako jsou materiál, odolnost, údržba, cena a design. Každý materiál má své výhody i nevýhody, které je dobré znát před nákupem. Pojďme si nejdříve rozebrat vlastnosti jednotlivých materiálů.

Na materiálu záleží

Pracovní desky se vyrábějí z různých materiálů, jako jsou laminát, dřevo, kámen, nerez a mnoho dalších. Ptáte se, který je nejpoužívanější? Určitě laminát. Pracovní deska z laminátu je totiž nejlevnější a nabízí širokou škálu dekorů a barev. Mrkněte do našeho vzorníku lamino desek a přesvědčte se sami. Navíc je laminátová deska odolná proti poškrábání, teplu a vlhkosti. Na teplo však pozor. Běžný kuchyňský provoz laminát jistě zvládne, ale rozpálenou pánví ho určitě zničíte.

Pracovní desky ze dřeva

Dřevo je přírodní a estetický materiál, který dodá vaší kuchyni teplý a útulný vzhled. Dřevěný dekor vévodí na pracovních deskách bezpečně nejvíce, tak proč místo laminátu nesáhnou po opravdovém masivním dřevu? Pokud máte rádi přírodu a nezaleknete se

patiny na pracovní desce

, která časem přijde, je to materiál pro vás. I mezi dřevem je pak možnost velkého výběru. Nejčastěji se v kuchyni používají dubové desky, který vás oslní nejen svým dekorem, ale i odolností. Koneckonců věděli jste, že Benátky jsou vytavěny na dubových kůlech?

Není kámen jako kámen

Kámen je velmi pevný a trvanlivý materiál, který se hodí do moderních i klasických kuchyní. Může být přírodní, jako je žula, mramor, onyx, nebo umělý, jako je technický kámen. Přírodní kámen je vždy v kuchyni originálním prvkem. Kresba kamene se neopakuje, i když to tak třeba u žuly může z dálky vypadat. Je to zkrátka příroda par-excelence. Nejčastěji se na kuchyňských linkách setkáme s žulovými deskami, které jsou z přírodních kamenů nejtvrdší – dokonce 2x tvrdší než desky z mramoru. Kámen působí velmi luxusně, ale je také výrazně dražší než laminát a přirozeně také těžší.

Umělý kámen

Proč si pořizovat desku z umělého kamene, když si můžete pořídit tu z přírodního? Třeba proto, že chcete mít možnost si nechat opravit případné odštípnutí desky. Nebo proto, že preferujete barvu a dekor materiálu, který příroda nenabízí, a přitom si chci udržet vlastnosti kamenné desky.

Akrylátové pracovní desky

Je také dobré zmínit, že i mezi umělými kameny jsou různé druhy materiálů. Mezi oblíbené patří například Corian, který je sice vyrazně měkčí (patří mezi akrylový typ desek), zato nabízí jednu unikátní vlastnost. Z Corianu totiž můžete vytvořit velkou pracovní desku i s dřezem a obkladem, a to celé kompletně v celku a tedy bez spár. Používá se proto nejen v laboratořích, ale i v obchodních prostorách a místech, kde má deska působit reprezentativně a přitom plnit svoji užitnou funkci.

Nyní již máte přehled o nejběžnějších materiálech na výrobu kuchyňské desky. A co dál? Pokud stále nejste rozhodnutí, můžete se mrknout na článek o odolnosti jednotlivých materiálů, jak se o desky pečuje a na jaké ceny pracovních desek se při jejich výběru máme připravit, a to právě zde - Odolnost, údržba a ceny pracovních desek.
NAVŠTIVTE TAKÉ
StejkyBejky.cz